
Znakomity aktor teatralny i filmowy, reżyser, wybitny pedagog, przyjaciel polskiego kina niezależnego, wieloletni juror Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych, laureat Nagrody Polskiego Kina Niezależnego (2005) za całokształt działalności na rzecz młodego kina w Polsce.
Jan Machulski bardzo silnie związany był z polskim kinem niezależnym. To dzięki jego osobistemu zaangażowaniu doszło do powstania wielu debiutów filmowych. Machulski zasiadał też wielokrotnie w jury sztandarowych festiwali kina offowego, był członkiem OFFowej Akademii Filmowej przyznającej roczne nagrody najzdolniejszym twórcom polskiego kina niezależnego.
Gdyby nie postać Pana Janka, najprawdopodobniej nigdy nie powstało by wiele inicjatyw, które dzisiaj kształtują młode kino w Polsce.